Sezona 2008

 Po několika planých (nebo jak já říkám přípravných) sezónách a po několika přečtených knihách jsem si řekl, že je třeba dát mému tréninkovému úsilí nějaký řád. I když o něco později než by bylo potřeba, tak s o to větším nadšením jsem se do toho pustil a vytvořil si jakýsi rámcový plán toho, co bych měl před a v průběhu sezóný 2008 splnit.

Díky pracovnímu ale i společenskému vytížení jsem si nenechal rovnou zpracovat přesný tréninkový plán ale naplánoval si pouze obecně cíle do jednotlivých částí sezony. Další omezení jsem cítil z toho, že jsem vlastně nikdy v minulosti nijak systematicky netrénoval a nevěděl jsem, co to se mnou udělá

Sezónu jsem si rozdělil do jakýchsi pěti částí, I. Zimní příprava (prosinec – únor), II. Předzávodní období 1 (březen – duben), III. Předzávodní období 2 (květen), IV. Závodní období (červen – září), Odpočinkové období (říjen).

Realita nakonec dopadla trochu jinak a první tři části jsem tak nějak zkombinoval a zredukoval pouze na dvě. Zimní připrava (prosinec – březen) a předzávodní období (duben – květen). V zimní přípravě jsem se chtěl zaměřit zejména na obecnou vytrvalost a to jak v běhu, tak na kole. Plavecké tréninky skončily v půlce prosince a začaly opět v půlce ledna. Dle plánů jsem poctivě docházel 3x týdně. Běhal jsem zejména delší úseky v klidnějsím tempu mezi prahy. S kolem je u mě největší problém a logicky je to dlouhodobě moje největší slabina. Nesnáším podzimní/zimní marast, bez ohledu na to jestli se jedná o zimu, vítr, déšť nebo bláto, takže jsem si k Vánocům nadělil místo staršího rotopedu zbrusu nové spinningové kolo. Bohužel jsem se nedokázal přinutit na něm strávit více času a jeho přínos nakonec nebyl příliš znát. Tuto tréninkovou část jsem zakončil účastí na Pražském půlmaratonu a výsledek byl cca o 10 min horší než čas, který jsem chtěl jít. Na druhou stranu to byla taková moje první větší zkouška, kde jsem měl tepovku vysoko nad ANP ještě než jsme vůbec vyběhli na trať J.

V předzávodním období jsem se chtěl zaměřit na kombinaci vytrvalosti a rychlosti. Plavání pokračovalo ve stejném rytmu, tedy 3x týdně 1 hodina tréninku. V běhu jsem zařazoval delší úseky nad 1:30 zhruba 1x za 14 dní a zbytek se snažil o kratší a intenzivnější tréninky kolem 1 hodiny trvání. Na kole jsem dále pokračoval ve svém spinningovém trápení u TV a ven se dostal jen sporadicky. První živé km jsem najel už 26. ledna ale od té doby jich bohužel přibylo jen pár desítek. Čím se počasí lepšilo, tím naskakovali i moje kilometry ale stejně ne tolik, kolik bych si představoval. Toto období jsem zakončil účastí na polovičním Ironmanu v Rakousku, kde mě výsledek a výkon příjemně překvapil (více v části Závody a Výsledky).

V závodním období jsem chtěl tréninky upravovat operativně podle účastí na závodech a únavy. Zároveň jsem chtěl zařadit několik tréninků zaměřených na přechody kolo-běh a hodně kompenzačních tréninků. Realitu narušilo několik výpadků (dovolené, 3 týdny nemoc) a postupná ztráta motivace (vrchol pro mě asi byl závod v St.Poltenu). Výsledkem bylo pravidelné plavání do půlky června, a poté velmi nepravidelné návštěvy bazénu na Petynce. V běhu jsem se více a více věnoval rychlosti a kompenzačním výběhům, a když mi čas a počasí dovolily, tak vyrazil na kolo. V září jsem původně chtěl zařadit ještě nějaký závod (běh nebo duatlon) ale nakonec ani na to nedošlo a plynule jsem přešel v odpočinkové období.

Už v září jsem začal opět s pravidelným plaveckým tréninkem 3x týdně a navíc se koncem října zúčastnil víkendového plaveckého kempu zaměřeného na styl motýlek. Motýlek se mi vždycky líbil ale byl pro mě nedosažitelný. Když jsem si uvědomil, že stejně nedosažitelný pro mě byl kraul před 3 rokama, šel jsem do toho a nelituju. Ne že bych perfektně zvládnul celý styl ale určitě jsem se posunul vpřed. Běh už jsem chodil velmi volně a kolo minimálně, spíš pro radost. V tomto období jsem taky párkrát vytáhl bike.

Když bych měl zhodnotit celou sezónu z pohledu tréninku, tak začátek byl slušnej, předzávodní období trochu slabší, závody jsem šel podle toho se střídavými úspěchy a konec sezóny už byl plný únavy a nepravidelnosti. Celkově jsem odtrénoval 366 hodin v rozložení 113,5 plavání, 153,5 kolo a 99 běh. Na první pohled jsem určitě měl některé hodiny plavání nahradit kolem ale když si uvědomím, že drtivá většina plaveckého tréninku probíhá ráno od 7 do 8 hodin, tak by to u mě šlo asi dost těžko. Subjektivně a s odstupem jsem se svojí první sezónou celkem spokojený a zároveň dostatečně motivovaný do té další.

Cíle jsou podobné, tedy plavání přibližně na stejné úrovni, jen v zimě a v létě bych rád zařadil intenzivnější suchou přípravu. Kolo musím rozhodně zlepšit, rád bych to viděl někde mezi 250 a 300 hodinami ale uvidíme, jak to nakonec dopadne. I za tímto účelem jsem vyměnil svoje spinningové kolo za trenažer s elektromagnetickou brzdou a dost si slibuju od večerních jízd u fotbalových přenosů Ligy Mistrů. Objem běhu není špatný a letos bych se rád daleko více orientoval na kvalitu. Test po skončení sezóny sice ukázal zlepšení ale pouze při nižším zatížení. Při zvýšení TF to bylo podobné jako před začátkem sezóny a na to bych se rád zaměřil. Více než na TF se budu snažit běhat podle rychlosti.